دکتر غلامحسين شكوهي پدر علم تعليم و تربيت ايران

دکتر غلامحسين شكوهي پدر علم تعليم و تربيت ايران

تولد

دکتر غلامحسين شكوهي پدر علم تعليم و تربيت ايران و وزير آموزش و پرورش کابينه مهندس مهدي بازرگان در چهارم تيرماه ۱۳۰۵ در شهر خوسف از توابع استان خراسان جنوبي متولد مي شود. شكوهي سال ۱۳۱۱ به مدرسه اي در خوسف، محل تولدش مي رود. مدرسه اي كه به نام عارف و شاعر معروف، ابن حسام خوسفي نام گرفته بود. او از خاطرات دوران كودكي و مدرسه، تصاوير واضحي را به ياد مي آورد: «بعد از اينكه از كلاس چهارم دبستان فارغ التحصيل شدم، مرتباً مي رفتم به مدرسه و در همان فضا مي گشتم يا در كلاس ها مي نشستم، چون مثل بقيه بچه ها بازي نمي كردم، اصلاً بازي بلد نبودم. ۲ سال باقي مانده آموزش ابتدايي را در دبستانهاي تدين و مدرسه ضميمه دانشسراي مقدماتي گذراندم. در اين مدرسه سطوح ابتدايي و متوسطه مثل ديگر مدارس وجود داشت و از پايان كلاس سوم دبيرستان يعني پس از ۹ سال تحصيل، ۶ سال ابتدايي و ۳ سال متوسطه، دانش آموز مي توانست در دانشسراي مقدماتي تحصيلات خود را انجام دهد تا براي آموزگاري در مدارس ابتدايي شهر و روستا آماده شود.»

دانشسرای مقدماتی

غلامحسين شكوهي در سال ۱۳۲۳ با رتبه ممتاز از دانشسرا فارغ التحصيل شد و به روستاي خود خوسف بيرجند بازگشت تا آموزش رسمي كودكان هم دياري خود را آغاز كند. پس از دو ماه به زاهدان منتقل شد، اما به دليل بيماري مادر به آنجا نرفت، به روستاي گل منتقل شد و پس از چهار ماه دوباره به خوسف بازگشت. شكوهي: «آن زمان تحصيل در دانشسراي مقدماتي تا كلاس ۱۱ محسوب مي شد و فارغ التحصيل دانشسرا اگر در امتحان نهايي ششم دبيرستان يعني رياضي، طبيعي و ادبي پذيرفته مي شد، ديپلم كامل بود و مطابق قانون مي توانست بدون كنكور وارد دانشگاه شود. با اين انگيزه اين آزمون را در مشهد در سال ۱۳۲۷ گذراندم و ديپلم كامل ادبي را اخذ كردم.»

معاف از سربازی

غلامحسين شكوهي در سالهاي ۱۳۲۳ تا ۱۳۲۸ با قانون كفالت مادر از خدمت سربازي معاف شد، اما با فوت ناگهاني مادر در سال ۱۳۲۸ به سربازي اعزام شد و پس از طي دوره دانشكده افسري، بقيه خدمت را با درجه افسري در اصفهان به پايان رساند. شكوهي پس از سربازي به بيرجند بازگشت و تا سال ۱۳۳۲ در دبيرستانهاي بيرجند به تدريس پرداخت

دانشسرای عالی تهران

شكوهي عطش آموختن داشت و اين ميل به دانش اندوزي بود كه او را به تهران كشاند تا در رشته ادبيات فارسي دانشسراي عالي تحصيل خود را ادامه دهد. او در سال ۱۳۳۵ با رتبه اول فارغ التحصيل شد؛ امتيازي كه مجوز اعزام او را به سوئيس فراهم كرد.

ازدواج و عزیمت به سوئیس

در دوران تحصيل در دانشسراي عالي تهران ، شكوهي با يكي ازهمكلاسي هاي خود ازدواج كرد. شكوهي پس از اخذ ليسانس و پس از ازدواج در اين سال (۱۳۳۶) به همراه همسرش به سوئيس رفت، سفري كه دستاورد آن نه تنها مدرك دكترا بود، بلكه فرصت درك محضر استاداني چون «پياژه» و «دوتران» را فراهم كرد. در سال ۱۳۴۰ بود كه غلامحسين شكوهي در رشته علوم تربيتي از دانشگاه ژنو فارغ التحصيل شد. ژان پياژه استاد بسياري از چهره هاي نامي معاصر ايران در حوزه هاي علوم اجتماعي بوده است

سال ۱۳۴۱ پس از بازگشت از ژنو، شكوهي در وزارت فرهنگ آن زمان در دفتر مطالعات تربيتي كه بعد به اداره كل مطالعات و برنامه ها تغيير نام يافت مشغول به كار شد و به تدريج در دانشكده علوم تربيتي دانشگاه تهران، تربيت معلم مامازن ورامين و دانشگاه فردوسي مشهد تدريس در حوزه هاي آموخته اش را آغاز كرد. در سال ۱۳۴۵ شكوهي با عنوان استاديار به دانشكده علوم تربيتي دانشگاه تهران منتقل شد جايي كه علاوه بر ۲۷ سال تدريس موفق و سازنده، سال هايي را به كارهاي اجرايي از جمله مديريت گروه و رياست دانشكده علوم تربيتي پرداخت. شكوهي همچنين نخستين وزير آموزش و پرورش جمهوري اسلامي ايران است.

پس از استعفا در كنار تدريس دانشگاهي رياست شوراي عالي آموزش و پرورش را براي مدت يك دوره چهارساله بر عهده داشت. در سال ۱۳۶۵ شكوهي به مدت يك سال براي استفاده از فرصت مطالعاتي به ژنو اعزام شد و در دفتر بين المللي تعليم و تربيت وابسته به سازمان يونسكو به تحقيق و مطالعه پرداخت. پس از مدتي به ايران بازگشت اما به علت ناراحتي ريوي و آلودگي هواي تهران مجبور به انتقال به شهر بيرجند و آموزش در دانشگاه هاي آن شهر شد. اين آموزش تا زمان بازنشستگي يعني سال ۷۹ ادامه يافت.

مهشيد شكوهي مي گويد: «پدر مردي مهربان و جدي در كار خود بود معمولاً اگر در تعطيلات به سفر نمي رفتيم پدر معلم دوم ما در خانه بود. كتاب و تخته سياه و رياضيات و غيره خلاصه كلي عصباني مي شديم كه چقدر درس بخوانيم ولي وقتي تعطيلي تمام مي شد و به سر كلاس مي رفتيم مي فهميديم به جاي يك راه حل رياضي چند راه حل بلديم و اين ما را جلوي ديگران و معلم بالا مي برد. پدرم در تمامي امور غيرمستقيم تأثيرگذار بود و هميشه تذكر مي داد كه بر فرزندانتان با نقاط قوت خود تأثيرگذار باشيد.»

از دست دادن همسر

سال ۸۰ اما سال خوبي براي غلامحسين شكوهي نبود. همكلاس ديرين همراه و همسر او بر اثر سكته قلبي ناگهان از دنيا رفت و شكوهي را در ماتم گذاشت. مرگ همسر، موجب شد كه او از تدريس و كارهاي پژوهشي دست بكشد. دو سال و نيم پس از مرگ همسر، شكوهي سكته خفيف مغزي كرد در نتيجه طرف راست بدن او و نيز تكلم اش مختل شد كه با توكل به خدا و فيزيوتراپي و سعي خودش، دوباره قادر به حرف زدن و مطالعه شده است.

بي شك زحمات غلامحسين شكوهي در تاريخ آموزش و پرورش كشور ما فراموش نخواهد شد. شكوهي كودك را در نظام تعليم، كانون توجه قرار مي دهد و شرط لازم معلمي را پذيرش كودك به عنوان انساني مستقل و داراي ويژگي هايي مي داند كه بايد آنها را شناخت و سپس به پرورش و آموزش او پرداخت.

دكتر شكوهي از نظريه پردازان طراز اول كشور در زمينه مسائل تعليم و تربيت است. تجربه طولاني شصت ساله معلمي را نيز پشتوانه خود دارد. شکوهي علاوه بر تدريس، به تحقيق و تأليف و ترجمه آثار مهمي در حوزه تعليم و تربيت پرداخته است. از آن جمله است: روش آموختن حساب و هندسه، تعليم و تربيت و مراحل آن، تعليم و تربيت (كه اين كتاب تأليف امانوئل كانت، فيلسوف و نظريه پرداز صاحبنام آلماني است كه توسط شكوهي دو بار به فارسي ترجمه شده است)، مباني و اصول آموزش و پرورش، مربيان بزرگ (تأليف ژان شاتو، استاد روانشناسي و تعليم و تربيت دانشگاه بردو) همچنين غلامحسين شكوهي تاكنون بيش از شصت مقاله علمي در نشريات دانشكده علوم تربيتي فصلنامه هاي تعليم و تربيت مجله روانشناسي و برخي نشريات تخصصي به چاپ رسانده است.

او همچنين در يك فرصت مطالعاتي كه در ايالت ايلي نويز آمريكا مي گذرانيد، دو مقاله با عناوين «ارزش مكاني» و «تدريس كسر متعارفي» نيز به زبان انگليسي نگاشته كه در نشريه علمي Arithmetic Teacher به چاپ رسيده است.

شكوهي معتقد است اگر كشوري بخواهد رشد كند، بايد فرهنگش درست و صحيح باشد و مردمش خوب تربيت شوند. ما از كشورهاي ديگر چيزي كم نداريم. قدر كشور خود را بدانيم و از موقعيت هاي خوب و عالي اطرافمان استفاده كنيم. به جاي اينكه وقت خود را به بطالت صرف كنيم، صرف اصلاح و تعليم و تربيت كشور كنيم و من خوشحالم و مي بالم كه عاشق معلمي و معلم عاشقي بوده ام.

دکتر غلامحسين شکوهي در دومين همايش چهره هاي ماندگار به عنوان چهره ماندگار علم تعليم و تربيت ايران مورد تجليل قرار گرفت.

انتشارات انجمن آثار و مفاخر فرهنگي کتاب زندگي نامه و خدمات علمي و فرهنگي دکتر غلامحسين شکوهي را در سال ۸۶ به ويراستاري اميد قنبري به شماره شابک 964-528-018-4  منتشر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *