فروشگاه اینترنتی کتاب/انتشارات ستاره جاوید| وارد شوید

بزرگ علوی نویسنده پیشگام ادبیات نوین

دسته‌بندی: اخبار فرهنگی
تاریخ: 31 خرداد 1400
بازدید: 103 بازدید
بزرگ علوی

بزرگ علوی نویسنده پیشگام ادبیات نوین: به گزارش رک نیوز:ادبیات نوین ایران پیچ و خم‌های زیادی را پشت سر گذشته است و چهره‌های زیادی را به خود دیده؛ اما از بین این چهره‌ها تعداد معدودی هستند که توانسته‌اند تاثیراتی ماندگار بر دنیای روشنفکری و ادبیات مدرن بگذارند.

در این میان می‌توان به اسامی نویسندگان و شاعران مطرحی اشاره کرد که در این مقاله ما سه نمونه از آن‌ها را جهت معرفی به شما در نظر گرفته‌ایم. این افراد هر کدام توانسته‌اند نسل‌های پس از خود را تحت تاثیر قرار دهند و مسیر ادبیات ایران را به چالش بزرگ تغییر بکشانند.بزرگ علوی را در این مقاله به شما معرفی می کنیم.

در کنار صادق هدایت که زندگینامه و کتاب هایش همواره در معرض توجه بوده‌اند و آثارش او را در زمره پیشگامان ادبیات نوین ایران قرار می‌دهد، بزرگ علوی نیز جایگاه والایی دارد. علوی که معمولا او را با رمان نوین «چشم‌هایش» می‌شناسند یک سال از صادق هدایت کوچکتر بود و در بهمن ماه 1282 به دنیا آمد.

خانواده علوی

خانواده علوی جزو خانواده‌های روشنفکر ایرانی به شمار می‌ آمدند و بزرگ را برای تحصیل به آلمان فرستادند. جالب است بدانید علوی در آلمان رشته روانشناسی و علوم تربیتی را دنبال کرد و از دانشگاه مونیخ فارغ التحصیل شد. در همین اثنا هم نوشتن داستان را آغاز کرد و نام او در کنار صادق هدایت و صادق چوبک به عنوان پدر داستان نویسی نوین فارسی قرار گرفت.

علوی یکی از اعضای گروهی بود که صادق هدایت هم عضو آن بود و ربعه نام داشت (گروهی متشکل از چهار نفر )؛ دو عضو دیگر این گروه فرزاد مسعود و مجتبی مینوی بودند.

زندان افتاد

در سال 1316 بزرگ علوی به زندان افتاد و مدت هفت سال زندانی بود. گفته می‌شود کتاب‌های «پنجاه و سه نفر» و «ورق پاره‌های زندان» حاصل تجربیات این دوران بوده است. بزرگترین و درخشان‌ترین اثر علوی اما رمان معروف چشم‌هایش به شمار می‌رود که هم‌چنان هم تجدید چاپ شده و کتابی با لحنی مدرن به شمار می‌رود.

چشم‌هایش

چشم‌هایش داستان عاشقانه‌ای با چاشنی معمایی است که حال و هوای تهران قدیم و وضعیت سیاسی و اجتماعی آن را به تصویر کشیده است و ماجرای یک تابلوی نقاشی معروف و مرموز را روایت می‌کند که نقاش آن فردی با رویکردهای سیاسی بوده و موقع روایت داستان از دنیا رفته است. بزرگ علوی سرانجام در بهمن 1375 بر اثر سکته قلبی در آلمان درگذشت.

مدیریت انتشارات

رفتن به بالای صفحه

آدرس

تهران خ امام خمینی بین خ رودکی و خوش کوچه رحیمی بن بست امیری پلاک۱۰واحد۳

تلفن دفتر:۶۶۳۶۷۶۶۳ ۰۲۱
تلفن همراه:  ۰۹۱۲۶۳۵۹۳۹۵
کد پستی:۱۳۴۶۸۷۳۳۹۱
ایمیل:setarejavid.pub@gmail.com

۰۲۱-۶۶۳۶۷۶۶۳
با ما در تماس باشید

انتشارات ستاره جاوید (ناشر تخصصی ادبیات) دارای مجوز شماره ۱۴۱۸۱ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.تمامی حقوق محفوظ است